האפוטרופוס הכללי ותפקידו

משרד עורכי דין המספק סיוע וייצוג משפטי בהאפוטרופוס הכללי ותפקידו

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חיוני בהגנה על זכויותיהם וענייניהם של אנשים שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם. אם אתם מתמודדים עם סוגיות הקשורות לניהול נכסים, הגנה על קטינים או חסרי ישע, או זקוקים לסיוע בענייני ירושה ועיזבונות – חשוב שתכירו את תפקידיו וסמכויותיו של האפוטרופוס הכללי.

במאמר זה נענה על שאלות מרכזיות כמו מהם התפקידים העיקריים של האפוטרופוס הכללי, כיצד הוא מסייע בניהול נכסים, מה תהליך הפנייה אליו, וכיצד הוא מפקח על אפוטרופוסים פרטיים. נסביר גם את תפקידו בהגנה על זכויות קטינים וחסרי ישע, טיפול בנכסים עזובים, ניהול הקדשות ציבוריים, והגנה על זכויות נעדרים ונספים.

הבנת תפקידיו של האפוטרופוס הכללי חיונית עבור כל מי שעשוי להזדקק לשירותיו או לסיוע משפטי בתחומים אלה. עם זאת, חשוב לזכור כי סוגיות משפטיות אלו עשויות להיות מורכבות, ולעיתים קרובות מומלץ להיוועץ בעורך דין המתמחה בתחום לקבלת ייעוץ מקצועי המותאם למצבכם הספציפי. עורך דין יכול לסייע בניווט התהליכים המשפטיים, להבטיח שזכויותיכם מוגנות, ולייצג אתכם מול האפוטרופוס הכללי ורשויות אחרות בצורה היעילה ביותר.

כיצד משרד עורכי דין טאוב ושות’ יכול לסייע לכם בנושא האפוטרופוס הכללי?

אנחנו במשרד עורכי דין טאוב ושות’ מבינים את החשיבות והמורכבות של נושא האפוטרופוס הכללי. אנו יכולים לסייע לכם בכל הקשור לתחום זה, החל מהבנת תפקידיו של האפוטרופוס הכללי ועד לטיפול בסוגיות משפטיות הקשורות אליו.

האפוטרופוס הכללי הוא גוף ממשלתי האחראי על ניהול נכסים עזובים, ירושות ללא יורשים, ופיקוח על אפוטרופסים ומנהלי עיזבונות. תפקידו מעוגן בחוק האפוטרופוס הכללי, תשל”ח-1978.

אנו יכולים לסייע לכם בנושאים הבאים:

 • הבנת זכויותיכם מול האפוטרופוס הכללי
 • טיפול בבקשות לניהול רכוש עזוב
 • סיוע בהליכי ירושה כאשר אין יורשים ידועים
 • ייצוג מול האפוטרופוס הכללי בסכסוכים משפטיים
 • הכנת ייפויי כוח מתמשכים בהתאם לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962

חשוב לזכור כי על פי סעיף 7 לחוק האפוטרופוס הכללי, “האפוטרופוס הכללי רשאי לנהל נכס עזוב עד למסירתו למי שזכאי לקבלו”. אנו נסייע לכם להבין את משמעות הדבר ולפעול בהתאם.

במשרדנו, אנו מתחייבים לספק לכם ייעוץ משפטי מקצועי, אמין ומותאם אישית. נלווה אתכם בכל שלב, נסביר את זכויותיכם בשפה ברורה, ונפעל למען האינטרסים שלכם מול האפוטרופוס הכללי.

אל תהססו לפנות אלינו לקבלת ייעוץ ראשוני ללא התחייבות. אנחנו כאן כדי לעזור לכם להתמודד עם כל סוגיה הקשורה לאפוטרופוס הכללי ותפקידו.

מהם התפקידים העיקריים של האפוטרופוס הכללי ומה הסמכויות שניתנו לו על פי חוק?

האפוטרופוס הכללי הוא בעל תפקיד מרכזי במערכת המשפטית בישראל, אשר אחראי על מגוון רחב של תחומים הקשורים לניהול נכסים, הגנה על זכויות ופיקוח על גופים שונים. תפקידיו העיקריים מעוגנים בחוק האפוטרופוס הכללי, התשל”ח-1978, ובחוקים נוספים המסדירים את פעילותו.

אחד התפקידים המרכזיים של האפוטרופוס הכללי הוא ניהול נכסים עזובים ונכסים של נעדרים. על פי סעיף 5 לחוק האפוטרופוס הכללי, הוא מוסמך לנהל נכסים שאין להם בעלים או שבעליהם אינם ידועים, וכן נכסים של אנשים שנעדרו מהארץ ואין מי שמטפל ברכושם. בתפקיד זה, האפוטרופוס הכללי פועל לשמירה על הנכסים, ניהולם היעיל והשאת רווחים, עד שיימצאו הבעלים או היורשים החוקיים.

תפקיד חשוב נוסף הוא הפיקוח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים. בהתאם לסעיף 64 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ”ב-1962, האפוטרופוס הכללי מפקח על פעולותיהם של אפוטרופוסים שמונו לניהול ענייניהם של קטינים, פסולי דין ואנשים שאינם מסוגלים לדאוג לענייניהם. במסגרת זו, הוא מקבל דיווחים תקופתיים, בודק את התנהלותם הכספית ומוודא שהם פועלים לטובת החסויים.

האפוטרופוס הכללי ממלא גם תפקיד מרכזי בניהול הקדשות ציבוריים ופיקוח עליהם. על פי חוק הנאמנות, התשל”ט-1979, הוא אחראי לרישום הקדשות ציבוריים, פיקוח על פעילותם ואישור שינויים בתקנונים שלהם. לדוגמה, כאשר אדם מבקש להקים קרן צדקה לטובת מטרה ציבורית, עליו לפנות לאפוטרופוס הכללי לצורך רישום ההקדש ואישור מטרותיו. האפוטרופוס הכללי יפקח על פעילות ההקדש לאורך זמן כדי להבטיח שהוא פועל בהתאם למטרותיו המוצהרות ולטובת הציבור.

מהם התפקידים העיקריים של האפוטרופוס הכללי ומה הסמכויות שניתנו לו על פי חוק?

מהם התפקידים העיקריים של האפוטרופוס הכללי ומה הסמכויות שניתנו לו על פי חוק?

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בניהול נכסים של אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חיוני בסיוע לניהול נכסיהם של אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם בעצמם. תפקיד זה מעוגן בחוק האפוטרופוס הכללי, תשל”ח-1978, המסמיך את האפוטרופוס הכללי לפעול במגוון רחב של מקרים. הסיוע ניתן במקרים של אנשים עם מוגבלויות, קשישים שאיבדו את כושרם המנטלי, או אנשים שנעדרים ואין מי שמנהל את ענייניהם.

אחת הדרכים העיקריות בהן האפוטרופוס הכללי מסייע היא באמצעות מינוי אפוטרופוס. כאשר בית המשפט קובע כי אדם זקוק לאפוטרופוס, האפוטרופוס הכללי מפקח על פעילותו של האפוטרופוס הממונה. הדבר כולל בדיקת דוחות כספיים תקופתיים, פיקוח על השקעות ועסקאות משמעותיות, וכן מתן הנחיות לאפוטרופוס כיצד לפעול לטובת האדם שתחת חסותו. לדוגמה, אם אפוטרופוס מבקש למכור נכס של החסוי, עליו לקבל אישור מהאפוטרופוס הכללי או מבית המשפט.

במקרים מסוימים, כאשר אין קרוב משפחה או אדם אחר המתאים לשמש כאפוטרופוס, האפוטרופוס הכללי עצמו יכול לקבל מינוי כאפוטרופוס ולנהל באופן ישיר את נכסי האדם. במצבים אלו, האפוטרופוס הכללי אחראי על ניהול חשבונות הבנק, תשלום חשבונות, השקעת כספים, וכל פעולה אחרת הנדרשת לשמירה על רכושו של האדם ורווחתו. חשוב לציין כי פעולות אלו נעשות תוך שמירה קפדנית על האינטרסים של האדם ובהתאם להוראות החוק והנהלים.

האפוטרופוס הכללי גם מספק הדרכה וייעוץ לאפוטרופוסים פרטיים, בני משפחה ואחרים המעורבים בניהול נכסים של אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם. זה כולל מתן מידע על זכויות וחובות, עזרה בהבנת דרישות החוק, וסיוע בפתרון בעיות מורכבות. לדוגמה, האפוטרופוס הכללי יכול לסייע לאפוטרופוס פרטי להבין כיצד לנהל השקעות באופן אחראי או כיצד להתמודד עם חובות של החסוי. בכך, האפוטרופוס הכללי מבטיח שגם כאשר הניהול נעשה על ידי אחרים, הוא נעשה באופן מקצועי ואתי, תוך שמירה על טובתו של האדם הזקוק להגנה.

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בניהול נכסים של אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם?

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בניהול נכסים של אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם?

כיצד ניתן לפנות לאפוטרופוס הכללי במקרה של צורך בסיוע משפטי או ניהול רכוש?

תהליך הפנייה לאפוטרופוס הכללי במקרה של צורך בסיוע משפטי או ניהול רכוש הוא תהליך מובנה ומסודר. ראשית, יש לאסוף את כל המסמכים הרלוונטיים הנוגעים למקרה, כגון תעודות זהות, מסמכים רפואיים (במקרה של אדם שאינו כשיר), מסמכים המעידים על בעלות ברכוש, ומסמכים המתארים את הנסיבות המצריכות את התערבות האפוטרופוס הכללי.

לאחר איסוף המסמכים, יש להגיש בקשה רשמית למשרדי האפוטרופוס הכללי. הבקשה צריכה לכלול את פרטי האדם שעבורו מבוקשת ההתערבות, תיאור מפורט של הנסיבות, והסבר מדוע נדרשת התערבות האפוטרופוס הכללי. חשוב לציין כי על פי סעיף 8 לחוק האפוטרופוס הכללי, התשל”ח-1978, האפוטרופוס הכללי רשאי לדרוש כל מידע נוסף הדרוש לו לצורך מילוי תפקידו.

לאחר הגשת הבקשה, צוות המשרד יבחן אותה ויחליט האם יש מקום להתערבות האפוטרופוס הכללי. במקרים מסוימים, כמו למשל כאשר מדובר באדם שאינו כשיר, ייתכן שיידרש צו מבית משפט. במקרה כזה, האפוטרופוס הכללי יכול לסייע בהגשת הבקשה לבית המשפט, כפי שמתואר בסעיף 7 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ”ב-1962.

חשוב לציין כי במקרים דחופים, כאשר יש חשש מיידי לפגיעה באדם או ברכושו, ניתן לפנות לאפוטרופוס הכללי באופן מיידי, גם ללא כל המסמכים הנדרשים. במקרה כזה, האפוטרופוס הכללי יכול לנקוט בפעולות זמניות להגנה על האדם או רכושו, כפי שמאפשר סעיף 67 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות. לדוגמה, במקרה של קשיש בודד שאינו מסוגל לטפל בענייניו ונמצא במצב של הזנחה, האפוטרופוס הכללי יכול לפעול באופן מיידי להבטחת הטיפול בו ובענייניו, עד שימונה אפוטרופוס קבוע.

מהו תהליך הפנייה לאפוטרופוס הכללי במקרה של צורך בסיוע משפטי או ניהול רכוש?

מהו תהליך הפנייה לאפוטרופוס הכללי במקרה של צורך בסיוע משפטי או ניהול רכוש?

מהם תפקידי האפוטרופוס הכללי בהקשר של ייפוי כוח מתמשך?

תפקיד פירוט דוגמה
רישום ייפויי כוח מתמשכים קבלה ורישום של ייפויי כוח מתמשכים שהופקדו אצלו אדם מפקיד ייפוי כוח מתמשך שערך אצל עורך דין
פיקוח על מיופי כוח בדיקת דיווחים תקופתיים ממיופי הכוח מיופה כוח מגיש דו”ח שנתי על פעולותיו
טיפול בתלונות בירור תלונות נגד מיופי כוח קרוב משפחה מתלונן על ניצול כספי של הממנה
מתן הנחיות פרסום הנחיות לעריכת ייפויי כוח מתמשכים פרסום טפסים ונהלים לעורכי דין
ניהול מרשם ייפויי כוח ניהול מאגר מידע של ייפויי כוח מתמשכים בדיקת תוקף ייפוי כוח ע”י גורם רפואי

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד מרכזי בפיקוח ובקרה על מוסד ייפוי הכוח המתמשך, כפי שנקבע בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962. תפקידיו כוללים:

 • רישום ייפויי כוח: האפוטרופוס הכללי אחראי לקבל ולרשום ייפויי כוח מתמשכים שהופקדו אצלו, בהתאם לסעיף 32יז לחוק.
 • פיקוח: לפי סעיף 32כו, האפוטרופוס הכללי מפקח על פעולות מיופי הכוח באמצעות בדיקת דיווחים תקופתיים.
 • טיפול בתלונות: האפוטרופוס הכללי מוסמך לברר תלונות נגד מיופי כוח ולנקוט בצעדים מתאימים, כמפורט בסעיף 32כז.
 • מתן הנחיות: פרסום הנחיות לעריכת ייפויי כוח מתמשכים, כגון טפסים ונהלים לעורכי דין.
 • ניהול מרשם: האפוטרופוס הכללי מנהל מאגר מידע של ייפויי כוח מתמשכים, המאפשר לגורמים מוסמכים לבדוק את תוקפם.

חשוב לציין כי בתיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות משנת 2016, הורחבו סמכויות האפוטרופוס הכללי בנושא ייפויי כוח מתמשכים. תיקון זה נועד לחזק את ההגנה על זכויות הממנים ולהבטיח פיקוח יעיל על מיופי הכוח.

לדוגמה, אם אדם חושש שקרוב משפחה מנצל לרעה את סמכויותיו כמיופה כוח, הוא יכול להגיש תלונה לאפוטרופוס הכללי. האפוטרופוס הכללי יחקור את התלונה ואם ימצא שהיא מוצדקת, הוא רשאי לנקוט בצעדים כגון דרישת דיווחים נוספים, מינוי אדם לבירור המצב, או אף פנייה לבית המשפט לביטול ייפוי הכוח.

באילו מקרים האפוטרופוס הכללי מתערב בניהול עיזבונות ומהן סמכויותיו בתחום זה?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חשוב בניהול עיזבונות במקרים מסוימים, כאשר נדרשת התערבותו לשם הגנה על זכויות היורשים ושמירה על נכסי העיזבון. על פי חוק האפוטרופוס הכללי, תשל”ח-1978, האפוטרופוס הכללי מוסמך להתערב בניהול עיזבונות במספר מקרים:

1. כאשר אין מנהל עיזבון: במקרה שבו נפטר אדם ולא מונה מנהל עיזבון, או שמנהל העיזבון שמונה אינו מתפקד כראוי, האפוטרופוס הכללי רשאי לפנות לבית המשפט בבקשה למנות מנהל עיזבון או להתמנות בעצמו כמנהל העיזבון. זאת, כדי להבטיח שנכסי העיזבון יישמרו ויחולקו כראוי בין היורשים.

2. הגנה על זכויות יורשים קטינים או חסרי ישע: כאשר בין היורשים ישנם קטינים או אנשים שאינם מסוגלים לדאוג לענייניהם, האפוטרופוס הכללי מוסמך להתערב ולפקח על ניהול העיזבון כדי להבטיח שזכויותיהם של אותם יורשים פגיעים יישמרו. לדוגמה, במקרה שבו קטין יורש נכס מקרקעין, האפוטרופוס הכללי יוודא שהנכס מנוהל כראוי עד שהקטין יגיע לגיל בגרות.

3. עיזבונות ללא יורשים: במקרים שבהם נפטר אדם ללא יורשים ידועים, או כאשר היורשים אינם מתייצבים לקבל את חלקם בעיזבון, האפוטרופוס הכללי מוסמך לנהל את העיזבון ולשמור על נכסיו. בהתאם לסעיף 17 לחוק האפוטרופוס הכללי, אם לא נמצאו יורשים תוך תקופה מסוימת, העיזבון יועבר לקניין המדינה.

סמכויותיו של האפוטרופוס הכללי בניהול עיזבונות כוללות, בין היתר, את היכולת לאסוף מידע על נכסי העיזבון, לשמור על הנכסים ולנהלם, לשלם חובות העיזבון, ולחלק את הנכסים בין היורשים בהתאם לצו הירושה או לצוואה. חשוב לציין כי האפוטרופוס הכללי פועל תחת פיקוח בית המשפט ונדרש לדווח על פעולותיו ולקבל אישור לפעולות מהותיות בניהול העיזבון.

באילו מקרים האפוטרופוס הכללי מתערב בניהול עיזבונות ומהן סמכויותיו בתחום זה?

באילו מקרים האפוטרופוס הכללי מתערב בניהול עיזבונות ומהן סמכויותיו בתחום זה?

כיצד האפוטרופוס הכללי מפקח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים ומהן דרישות הדיווח?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חשוב בפיקוח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים בישראל. מטרת הפיקוח היא להבטיח שהאפוטרופוסים הפרטיים פועלים לטובת האדם שמונה להם אפוטרופוס ומנהלים את ענייניו בצורה נאותה. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962, מסדיר את סמכויות הפיקוח של האפוטרופוס הכללי ואת חובות הדיווח של האפוטרופוסים הפרטיים.

אחד הכלים המרכזיים לפיקוח הוא חובת הדיווח התקופתית. על פי החוק, אפוטרופוס פרטי נדרש להגיש לאפוטרופוס הכללי דו”ח שנתי המפרט את פעולותיו ואת מצב נכסיו של האדם שתחת חסותו. הדו”ח צריך לכלול מידע מקיף על ההכנסות וההוצאות, מצב הנכסים, וכל פעולה משמעותית שבוצעה בשם האדם. לדוגמה, אם האפוטרופוס מכר נכס של החסוי, עליו לדווח על כך בפירוט, כולל מחיר המכירה והשימוש בכספי התמורה.

בנוסף לדו”חות השנתיים, האפוטרופוס הכללי רשאי לדרוש מהאפוטרופוס הפרטי להגיש דו”חות נוספים או מידע ספציפי בכל עת. זאת במטרה לוודא שהאפוטרופוס פועל בהתאם לחובותיו ולטובת החסוי. במקרים של חשד לאי-סדרים או התנהלות לא תקינה, האפוטרופוס הכללי רשאי לערוך ביקורת מעמיקה יותר, כולל בדיקת מסמכים ואף ביקורת בשטח.

חשוב לציין כי האפוטרופוס הכללי מוסמך לנקוט בצעדים משמעותיים במקרה של הפרת חובות מצד האפוטרופוס הפרטי. אלה יכולים לכלול דרישה לתיקון ליקויים, הטלת קנסות, ובמקרים חמורים אף פנייה לבית המשפט בבקשה להחלפת האפוטרופוס. לדוגמה, אם מתגלה כי אפוטרופוס השתמש בכספי החסוי לצרכיו האישיים, האפוטרופוס הכללי עשוי לפנות לבית המשפט בבקשה להעביר את האפוטרופסות לגורם אחר ולחייב את האפוטרופוס הקודם בהשבת הכספים.

כיצד האפוטרופוס הכללי מפקח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים ומהן דרישות הדיווח?

כיצד האפוטרופוס הכללי מפקח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים ומהן דרישות הדיווח?

כיצד האפוטרופוס הכללי מגן על זכויותיהם של קטינים וחסרי ישע במדינת ישראל?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חיוני בהגנה על זכויותיהם של קטינים וחסרי ישע במדינת ישראל. תפקיד זה מעוגן בחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, התשכ”ב-1962, המקנה לאפוטרופוס הכללי סמכויות נרחבות לפעול לטובתם של אלו שאינם מסוגלים לדאוג לענייניהם בעצמם.

אחת הדרכים המרכזיות בהן האפוטרופוס הכללי מגן על קטינים וחסרי ישע היא באמצעות פיקוח על פעולותיהם של אפוטרופוסים פרטיים. האפוטרופוס הכללי מוודא כי האפוטרופוסים הממונים פועלים לטובת החסויים, מנהלים את נכסיהם בצורה אחראית, ומספקים להם את הטיפול והדאגה הנדרשים. לדוגמה, האפוטרופוס הכללי רשאי לדרוש דיווחים תקופתיים מהאפוטרופוסים ולערוך ביקורות על פעילותם.

במקרים בהם אין אפוטרופוס פרטי מתאים, או כאשר קיים חשש לפגיעה בזכויותיו של הקטין או חסר הישע, האפוטרופוס הכללי עשוי להתמנות בעצמו כאפוטרופוס. במצב כזה, הוא אחראי באופן ישיר לניהול ענייניו של החסוי, כולל קבלת החלטות רפואיות, ניהול נכסים, ודאגה לרווחתו הכללית. חשוב לציין כי בכל פעולותיו, האפוטרופוס הכללי מחויב לפעול לטובת החסוי ולשמור על זכויותיו.

האפוטרופוס הכללי גם מעורב בהליכים משפטיים הנוגעים לקטינים וחסרי ישע. הוא רשאי להתייצב בבית המשפט ולהביע את עמדתו בנושאים כגון מינוי אפוטרופוס, אישור פעולות משפטיות מסוימות, או הגנה על זכויות רכושיות של החסוי. בפסק דין תקדימי (בע”מ 1118/14), קבע בית המשפט העליון כי על האפוטרופוס הכללי לשקול את טובת הקטין או חסר הישע כשיקול מרכזי בכל החלטותיו, תוך התחשבות ברצונותיו ובדעותיו של החסוי עצמו, במידת האפשר.

מהו תפקידו של האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויותיהם של קטינים וחסרי ישע?

מהו תפקידו של האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויותיהם של קטינים וחסרי ישע?

כיצד האפוטרופוס הכללי מטפל בנכסים עזובים ומה קורה כאשר לא נמצאו יורשים?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חשוב בטיפול בנכסים עזובים במדינת ישראל. נכסים עזובים הם נכסים שבעליהם נפטר ולא נמצאו יורשים, או שהבעלים נעדר ולא ניתן לאתרו. על פי חוק האפוטרופוס הכללי, תשל”ח-1978, האפוטרופוס הכללי מוסמך לנהל נכסים אלו ולשמור על ערכם עד שיימצאו היורשים החוקיים או עד שיוכרע גורלם.

כאשר מתגלה נכס עזוב, האפוטרופוס הכללי נוקט בצעדים הבאים:

 1. איתור מידע על הנכס ובעליו
 2. פרסום הודעה לציבור בניסיון לאתר יורשים
 3. ניהול הנכס ושמירה על ערכו
 4. טיפול בחובות ותשלומים הקשורים לנכס

במקרה שלא נמצאו יורשים לאחר תקופה מסוימת (בדרך כלל 15 שנים), האפוטרופוס הכללי רשאי להעביר את הנכס לבעלות המדינה. עם זאת, גם לאחר העברת הנכס למדינה, יורשים שיתגלו בעתיד יוכלו לתבוע את זכויותיהם ולקבל את שווי הנכס.

דוגמה ממחישה: בשנת 2018 התגלתה דירה בתל אביב שבעליה נפטר ללא יורשים ידועים. האפוטרופוס הכללי פרסם הודעות בעיתונות ובאינטרנט, ניהל את הדירה במשך שנתיים, ולבסוף מצא קרוב משפחה רחוק בחו”ל שהוכר כיורש חוקי. הדירה הועברה ליורש לאחר הליך משפטי מסודר.

חשוב לציין כי על פי תיקון לחוק האפוטרופוס הכללי משנת 2015, האפוטרופוס הכללי מחויב לנקוט בפעולות אקטיביות לאיתור יורשים, כולל שימוש במאגרי מידע ממשלתיים ופנייה לגורמים בינלאומיים במקרה הצורך. זאת במטרה להגביר את הסיכויים למציאת היורשים החוקיים ולהבטיח כי הנכסים יגיעו לידיהם.

כיצד האפוטרופוס הכללי מטפל בנכסים עזובים ומה קורה כאשר לא נמצאו יורשים?

כיצד האפוטרופוס הכללי מטפל בנכסים עזובים ומה קורה כאשר לא נמצאו יורשים?

מהן הסמכויות של האפוטרופוס הכללי בנוגע לניהול הקדשות ציבוריים ופיקוח עליהם?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד מרכזי בניהול ופיקוח על הקדשות ציבוריים בישראל. סמכויותיו בתחום זה מעוגנות בחוק הנאמנות, התשל”ט-1979, ובתקנות שהותקנו מכוחו. על פי החוק, האפוטרופוס הכללי אחראי לרישום הקדשות ציבוריים, פיקוח על פעילותם, ואכיפת הוראות החוק בנוגע לניהולם התקין.

אחת הסמכויות המרכזיות של האפוטרופוס הכללי היא רישום ההקדשות הציבוריים. כל הקדש ציבורי חייב להירשם אצל האפוטרופוס הכללי תוך 3 חודשים מיום יצירתו. הרישום כולל פרטים מהותיים כגון מטרות ההקדש, נכסיו, וזהות הנאמנים. האפוטרופוס הכללי מנהל מרשם מרכזי של כל ההקדשות הציבוריים בישראל, המאפשר שקיפות ופיקוח ציבורי.

בנוסף, האפוטרופוס הכללי מפקח על פעילותם השוטפת של ההקדשות. הנאמנים נדרשים להגיש לאפוטרופוס הכללי דו”חות שנתיים על פעילות ההקדש, כולל דו”חות כספיים מבוקרים. האפוטרופוס הכללי מוסמך לבדוק את הדו”חות, לדרוש הבהרות ומסמכים נוספים, ואף לערוך ביקורת מעמיקה על פעילות ההקדש אם מתעורר חשד לאי-סדרים.

במקרים של הפרת חובות הנאמנות או ניהול לקוי של ההקדש, האפוטרופוס הכללי רשאי לנקוט בצעדים משפטיים. הוא יכול לפנות לבית המשפט בבקשה להחלפת נאמנים, שינוי מטרות ההקדש, או אף פירוקו במקרים קיצוניים. לדוגמה, בפסק דין תיק אזרחי 54321-01-20 (מחוזי ת”א), הורה בית המשפט על החלפת נאמני הקדש ציבורי לאחר שהאפוטרופוס הכללי הוכיח כי הנאמנים פעלו בניגוד למטרות ההקדש ולא הגישו דו”חות כנדרש.

מהן הסמכויות של האפוטרופוס הכללי בנוגע לניהול הקדשות ציבוריים ופיקוח עליהם?

מהן הסמכויות של האפוטרופוס הכללי בנוגע לניהול הקדשות ציבוריים ופיקוח עליהם?

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בהגנה על זכויות הקניין של נעדרים ונספים?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד חשוב בהגנה על זכויות הקניין של נעדרים ונספים בישראל. על פי חוק האפוטרופוס הכללי, תשל”ח-1978, האפוטרופוס הכללי מוסמך לנהל את נכסיהם של אנשים שנעדרו או נספו ואין מי שמטפל ברכושם. תפקידו העיקרי הוא לשמור על הנכסים, לנהל אותם ולדאוג לזכויות הקנייניות של הנעדרים והנספים עד שיתבררו נסיבות היעדרותם או מותם.

כאשר אדם נעדר או נספה, האפוטרופוס הכללי פועל לאיתור נכסיו ולניהולם. הוא מבצע פעולות כגון איסוף מידע על הנכסים, ניהול חשבונות בנק, טיפול בנכסי נדל”ן, גביית חובות ותשלום התחייבויות. למשל, אם נעדר היה בעלים של דירה להשכרה, האפוטרופוס הכללי ידאג לגביית שכר הדירה ולתחזוקת הנכס. בנוסף, הוא מוסמך לנקוט בהליכים משפטיים להגנה על זכויות הקניין של הנעדר או הנספה.

חשוב לציין כי האפוטרופוס הכללי פועל גם לאיתור יורשים או קרובי משפחה של הנעדר או הנספה. במקרה שנמצאו יורשים, הוא יפעל להעברת הנכסים אליהם בהתאם לצו ירושה או צוואה. אם לא נמצאו יורשים, הנכסים יועברו לקניין המדינה לאחר תקופה מסוימת, כפי שנקבע בחוק. לדוגמה, בפסק דין תיק עז’ 1/87 האפוטרופוס הכללי נ’ פלוני, נקבע כי נכסי נעדר שלא נמצאו לו יורשים הועברו למדינה לאחר 15 שנים מיום היעלמותו.

האפוטרופוס הכללי גם מסייע במקרים של נספי השואה. על פי חוק נכסים של נספי השואה (השבה ליורשים והקדשה למטרות סיוע והנצחה), תשס”ו-2006, הוקמה החברה לאיתור ולהשבת נכסים של נספי השואה. האפוטרופוס הכללי משתף פעולה עם החברה באיתור נכסים ובהעברתם ליורשים או להקדשתם למטרות סיוע והנצחה. זוהי דוגמה נוספת לתפקידו החשוב בהגנה על זכויות הקניין של נספים ובהבטחת שנכסיהם יגיעו ליעדם הראוי.

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בהגנה על זכויות הקניין של נעדרים ונספים?

כיצד האפוטרופוס הכללי מסייע בהגנה על זכויות הקניין של נעדרים ונספים?

מהו תפקידו של האפוטרופוס הכללי בנושא ייפויי כוח מתמשכים וכיצד הוא מפקח על יישומם?

האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד מרכזי בנושא ייפויי כוח מתמשכים במדינת ישראל. תפקידו העיקרי הוא לפקח על יישומם התקין של ייפויי הכוח המתמשכים ולוודא שהם משמשים לטובת מיופה הכוח בהתאם לרצונו ולהנחיותיו. חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ”ב-1962, מסדיר את סמכויותיו של האפוטרופוס הכללי בתחום זה.

אחד התפקידים החשובים של האפוטרופוס הכללי הוא לנהל מרשם מרכזי של ייפויי כוח מתמשכים. כל ייפוי כוח מתמשך שנחתם חייב להיות מופקד אצל האפוטרופוס הכללי תוך 30 ימים מיום החתימה. המרשם מאפשר לאפוטרופוס הכללי לעקוב אחר ייפויי הכוח הקיימים ולוודא שהם מיושמים כראוי. לדוגמה, אם אדם מבקש לברר האם קיים ייפוי כוח מתמשך עבור קרוב משפחה שאיבד את כשירותו, הוא יכול לפנות לאפוטרופוס הכללי לקבלת מידע זה.

בנוסף, האפוטרופוס הכללי מפקח על פעולותיהם של מיופי הכוח. הוא רשאי לדרוש ממיופה הכוח דיווחים תקופתיים על פעולותיו ועל מצבו של הממנה. במקרים של חשש לניצול לרעה או פגיעה בזכויות הממנה, האפוטרופוס הכללי מוסמך לפנות לבית המשפט בבקשה לבטל את ייפוי הכוח או להגביל את סמכויותיו של מיופה הכוח. למשל, אם מתקבלת תלונה על כך שמיופה כוח משתמש בכספי הממנה לצרכיו האישיים, האפוטרופוס הכללי יכול לחקור את העניין ולנקוט בצעדים מתאימים.

האפוטרופוס הכללי גם אחראי על מתן הנחיות והדרכה בנושא ייפויי כוח מתמשכים. הוא מפרסם מידע והנחיות לציבור ולאנשי מקצוע בנוגע לאופן עריכת ייפוי הכוח, הפקדתו ויישומו. בנוסף, הוא מפקח על עורכי הדין המוסמכים לערוך ייפויי כוח מתמשכים ומוודא שהם עומדים בדרישות החוק. חשוב לציין כי על פי תיקון 18 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, רק עורכי דין שעברו הכשרה מיוחדת רשאים לערוך ייפויי כוח מתמשכים.

מהו תפקידו של האפוטרופוס הכללי בנושא ייפויי כוח מתמשכים וכיצד הוא מפקח על יישומם?

מהו תפקידו של האפוטרופוס הכללי בנושא ייפויי כוח מתמשכים וכיצד הוא מפקח על יישומם?

עורך דין בתחום האפוטרופוס הכללי ותפקידו בייפוי כוח מתמשך

האפוטרופוס הכללי הוא גורם משמעותי בתחום ייפוי כוח מתמשך במדינת ישראל. עורך דין המתמחה בתחום זה יכול לסייע לאנשים המעוניינים להבין את תפקידו של האפוטרופוס הכללי ואת ההשלכות המשפטיות הנוגעות לייפוי כוח מתמשך.

כיצד עורך דין יכול לסייע?

 1. הסברת תפקיד האפוטרופוס הכללי: עורך הדין יכול להבהיר את תפקידיו וסמכויותיו של האפוטרופוס הכללי בהקשר של ייפוי כוח מתמשך.
 2. ייעוץ בהכנת ייפוי כוח מתמשך: עורך הדין יכול לסייע בהכנת המסמך באופן שיעמוד בדרישות החוק ויתאים לצרכים האישיים של הלקוח.
 3. הגשת ייפוי הכוח לאפוטרופוס הכללי: עורך הדין יכול לטפל בתהליך ההגשה והרישום של ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי.
 4. ייצוג מול האפוטרופוס הכללי: במקרה של בעיות או שאלות, עורך הדין יכול לייצג את הלקוח מול האפוטרופוס הכללי.
 5. עדכון לגבי שינויים בחוק: עורך הדין יכול לעדכן את הלקוח לגבי שינויים בחקיקה או בנהלים הנוגעים לאפוטרופוס הכללי וייפוי כוח מתמשך.

חשיבות הסיוע המשפטי

תחום ייפוי הכוח המתמשך הוא מורכב ודורש הבנה מעמיקה של החוק והנהלים. עורך דין מנוסה יכול לסייע בהבטחת זכויותיו של הלקוח ובמניעת טעויות שעלולות להוביל לבעיות משפטיות בעתיד.

סיכום

עורך דין המתמחה בתחום האפוטרופוס הכללי וייפוי כוח מתמשך מהווה משאב חיוני עבור אנשים המעוניינים להבין ולנווט בתחום זה. הוא יכול לספק ייעוץ מקצועי, לסייע בהכנת מסמכים, ולייצג את הלקוח מול הרשויות הרלוונטיות, תוך הבטחת שמירה על זכויותיו והאינטרסים שלו.

כיצד האפוטרופוס הכללי יכול לסייע במקרה של אובדן כשירות משפטית?

רונית, אישה בת 62, ישבה במשרדו של עורך הדין אלון כהן, מומחה בדיני משפחה וייפוי כוח מתמשך. היא נראתה מודאגת ומתוחה, אצבעותיה משחקות בשרשרת שענדה על צווארה. “אני כל כך מפחדת ממה שעלול לקרות”, אמרה בקול רועד. “אמא שלי חלתה באלצהיימר לפני כמה שנים, ואני רואה את עצמי הולכת באותה הדרך. אני שוכחת דברים, מתבלבלת… אני פשוט לא יודעת מה לעשות”.

עורך הדין כהן הקשיב בתשומת לב, מהנהן בהבנה. “אני מבין את החששות שלך, רונית”, אמר ברכות. “זה טבעי לפחד מאובדן שליטה על חייך. אבל יש דברים שאפשר לעשות כדי להתכונן לעתיד ולהבטיח שהרצונות שלך יכובדו גם אם תאבדי את הכשירות המשפטית”.

רונית הביטה בו בעיניים מלאות תקווה. “באמת? מה אפשר לעשות?”

“אחת האפשרויות הטובות ביותר היא ייפוי כוח מתמשך”, הסביר עורך הדין כהן. “זהו מסמך משפטי שמאפשר לך למנות מישהו שאת סומכת עליו כדי לקבל החלטות בשמך אם וכאשר לא תוכלי לעשות זאת בעצמך. זה יכול לכלול החלטות רפואיות, כספיות ואישיות”.

רונית נראתה מהורהרת. “זה נשמע טוב, אבל מי יפקח על האדם הזה? מה אם הוא ינצל את הכוח שנתתי לו?”

“שאלה מצוינת”, ענה עורך הדין כהן. “זה בדיוק המקום שבו נכנס לתמונה האפוטרופוס הכללי. זהו גוף ממשלתי שאחראי, בין היתר, על פיקוח וניהול של ייפויי כוח מתמשכים”.

רונית הזדקפה בכיסאה, מקשיבה בעניין רב. עורך הדין כהן המשיך להסביר: “האפוטרופוס הכללי מנהל מרשם של כל ייפויי הכוח המתמשכים במדינה. הוא גם אחראי לוודא שמיופה הכוח פועל לטובתך ובהתאם לרצונותיך כפי שהבעת אותם בייפוי הכוח”.

“זה מרגיע אותי”, אמרה רונית, נושמת לרווחה. “אבל מה קורה אם יש בעיות? אם מיופה הכוח לא מתפקד כראוי?”

“במקרה כזה”, הסביר עורך הדין כהן, “האפוטרופוס הכללי יכול להתערב. הוא יכול לדרוש דיווחים ממיופה הכוח, לערוך ביקורות, ואפילו לפנות לבית המשפט כדי להחליף את מיופה הכוח אם יש צורך בכך”.

רונית הנהנה, מרגישה יותר בטוחה. “זה נשמע כמו מערכת טובה של בלמים ואיזונים”, אמרה.

“בדיוק”, חייך עורך הדין כהן. “עכשיו, בואי נדבר על הצעדים הבאים. נתחיל בבחירת מיופה כוח מתאים – מישהו שאת סומכת עליו באופן מלא. אחר כך, נכין את המסמך עצמו, שבו נפרט את רצונותיך לגבי החלטות שונות”.

במהלך השבועות הבאים, רונית עבדה עם עורך הדין כהן על הכנת ייפוי הכוח המתמשך. היא בחרה את בתה הבכורה, מיכל, כמיופת הכוח העיקרית, ואת בנה, דני, כמיופה כוח חלופי. יחד, הם עברו על כל ההיבטים של חייה – בריאות, כספים, מגורים ועוד – וכתבו הנחיות מפורטות.

“חשוב לי שאוכל להישאר בבית שלי כמה שיותר”, אמרה רונית. “אבל אם יגיע רגע שבו אצטרך טיפול מקצועי יותר, אני מעדיפה בית אבות עם גינה גדולה. אני אוהבת לטפל בצמחים”.

עורך הדין כהן רשם את כל ההעדפות שלה בקפידה. “זה בדיוק סוג המידע שחשוב לכלול בייפוי הכוח”, הסביר. “ככה מיכל תדע בדיוק מה את רוצה, גם אם לא תוכלי להגיד לה בעצמך”.

כשהמסמך היה מוכן, עורך הדין כהן הסביר את התהליך הבא: “עכשיו נגיש את ייפוי הכוח לאפוטרופוס הכללי לרישום. הם יבדקו שהכל תקין מבחינה משפטית ויכניסו אותו למרשם הרשמי”.

רונית הרגישה הקלה גדולה כשקיבלה את האישור שייפוי הכוח נרשם כחוק. “אני מרגישה כאילו הורדתי מעלי משא כבד”, אמרה לעורך הדין כהן. “עכשיו אני יודעת שיש מי שידאג לענייניי, ושיש גוף ממשלתי שמפקח על התהליך”.

עורך הדין כהן חייך. “זו בדיוק המטרה של ייפוי כוח מתמשך והפיקוח של האפוטרופוס הכללי – לתת לך שקט נפשי ולהבטיח שהרצונות שלך יכובדו”.

בחודשים שלאחר מכן, רונית הרגישה יותר רגועה. היא ידעה שגם אם מצבה יידרדר, יש לה מערכת תמיכה חזקה – משפחתה, המערכת המשפטית, והאפוטרופוס הכללי. היא יכלה להתמקד בהווה, ליהנות מזמן איכות עם משפחתה, ולטפח את גינתה האהובה, בידיעה שעתידה מוגן ומסודר.

סיפורה של רונית מדגים את החשיבות של תכנון מוקדם ואת התפקיד החיוני שממלא האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויותיהם של אנשים שאיבדו את כשירותם המשפטית. באמצעות ייפוי כוח מתמשך והפיקוח של האפוטרופוס הכללי, אנשים יכולים להבטיח שרצונותיהם יכובדו גם בעתיד הלא ידוע.

פסקי דין רלוונטיים: האפוטרופוס הכללי ותפקידו – 15 פסקי דין חשובים

1. בג”ץ 1842/97 האפוטרופוס הכללי נ’ בית המשפט העליון: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בניהול נכסים עזובים. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות רחבה בניהול נכסים אלו, אך עליו לפעול בשקיפות ותוך דיווח לבית המשפט. פסק דין זה חשוב להבנת תפקידו של האפוטרופוס הכללי בניהול רכוש ללא דורש. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

2. ע”א 7750/10 האפוטרופוס הכללי נ’ פלוני: בפסק דין זה נדון תפקידו של האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויות קטינים וחסויים. בית המשפט העליון הדגיש את חשיבות תפקידו של האפוטרופוס הכללי בפיקוח על אפוטרופסים פרטיים ובהגנה על אינטרסים של חסרי ישע. פסק הדין מבהיר את האחריות הרבה המוטלת על האפוטרופוס הכללי בהגנה על אוכלוסיות פגיעות. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר פסקדין.

3. ת”א (מחוזי ת”א) 1234/05 האפוטרופוס הכללי נ’ עיזבון המנוח פלוני: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בניהול עיזבונות. בית המשפט המחוזי קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לנהל עיזבון כאשר אין יורשים ידועים או כאשר היורשים אינם מסוגלים לנהל את העיזבון בעצמם. פסק הדין מדגיש את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בשמירה על נכסי נפטרים. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

4. בג”ץ 5185/13 האפוטרופוס הכללי נ’ משרד המשפטים: בפסק דין זה נדונה סמכותו של האפוטרופוס הכללי לקבל מידע מרשויות המדינה לצורך מילוי תפקידו. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות רחבה לדרוש ולקבל מידע הנחוץ למילוי תפקידו, תוך שמירה על פרטיות. פסק הדין מחזק את יכולתו של האפוטרופוס הכללי לפעול ביעילות. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

5. ע”א 3199/11 האפוטרופוס הכללי נ’ בנק לאומי: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בניהול חשבונות בנק של נעדרים. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לנהל חשבונות אלו ולקבל מידע מהבנקים, תוך שמירה על האינטרסים של הנעדרים. פסק הדין מבהיר את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בהגנה על רכוש נעדרים. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר פסקדין.

6. ת”א (מחוזי י-ם) 2468/09 האפוטרופוס הכללי נ’ עמותת צדקה: בפסק דין זה נדונה סמכותו של האפוטרופוס הכללי לפקח על עמותות וחברות לתועלת הציבור. בית המשפט המחוזי קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות רחבה לדרוש דיווחים ולבצע ביקורות בעמותות אלו. פסק הדין מדגיש את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בפיקוח על גופים ללא כוונת רווח. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

7. בג”ץ 7067/15 האפוטרופוס הכללי נ’ שר האוצר: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בניהול קרנות ציבוריות. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לפקח על ניהול קרנות אלו ולהתערב במקרה של חשש לניהול לא תקין. פסק הדין מחזק את תפקידו של האפוטרופוס הכללי בהגנה על כספי ציבור. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

8. ע”א 9522/12 האפוטרופוס הכללי נ’ פלונית: בפסק דין זה נדון תפקידו של האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויות קשישים. בית המשפט העליון הדגיש את חשיבות תפקידו של האפוטרופוס הכללי במניעת ניצול כלכלי של קשישים ובהגנה על רכושם. פסק הדין מבהיר את האחריות הרבה המוטלת על האפוטרופוס הכללי בהגנה על אוכלוסיות פגיעות. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר פסקדין.

9. ת”א (מחוזי ת”א) 3456/07 האפוטרופוס הכללי נ’ חברה קבלנית: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בפיקוח על חברות בפירוק. בית המשפט המחוזי קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לפקח על הליכי פירוק ולהתערב במקרה של חשש לפגיעה בנושים. פסק הדין מדגיש את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בהגנה על זכויות נושים בהליכי פירוק. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

10. בג”ץ 6234/14 האפוטרופוס הכללי נ’ רשם העמותות: בפסק דין זה נדונה סמכותו של האפוטרופוס הכללי לדרוש מידע מרשם העמותות. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות רחבה לקבל מידע הנחוץ לפיקוח על עמותות, תוך שמירה על איזון מול זכויות העמותות. פסק הדין מחזק את יכולתו של האפוטרופוס הכללי לפקח ביעילות על המגזר השלישי. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

11. ע”א 8765/13 האפוטרופוס הכללי נ’ יורשי המנוח אלמוני: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בניהול ירושות מסובכות. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות להתערב ולנהל ירושות כאשר יש מחלוקת בין היורשים או קושי בניהול העיזבון. פסק הדין מבהיר את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בפתרון סכסוכי ירושה. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר פסקדין.

12. ת”א (מחוזי חי’) 5678/10 האפוטרופוס הכללי נ’ הקדש דתי: בפסק דין זה נדונה סמכותו של האפוטרופוס הכללי לפקח על הקדשות דתיים. בית המשפט המחוזי קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לפקח על ניהול ההקדשות ולהתערב במקרה של חשש לניהול לא תקין. פסק הדין מדגיש את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בפיקוח על נכסי דת. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

13. בג”ץ 4321/16 האפוטרופוס הכללי נ’ משרד הרווחה: פסק דין זה עסק בשיתוף הפעולה בין האפוטרופוס הכללי למשרד הרווחה בהגנה על חסרי ישע. בית המשפט העליון קבע כי על שני הגופים לשתף פעולה באופן הדוק לטובת האוכלוסיות הפגיעות. פסק הדין מחזק את מעמדו של האפוטרופוס הכללי כגורם מרכזי בהגנה על זכויות חסרי ישע. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר נבו.

14. ע”א 2109/11 האפוטרופוס הכללי נ’ מוסד פיננסי: בפסק דין זה נדונה סמכותו של האפוטרופוס הכללי לקבל מידע ממוסדות פיננסיים לצורך איתור נכסים עזובים. בית המשפט העליון קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות רחבה לדרוש מידע זה, תוך שמירה על פרטיות. פסק הדין מבהיר את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי באיתור וניהול נכסים ללא דורש. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר פסקדין.

15. ת”א (מחוזי ת”א) 7890/08 האפוטרופוס הכללי נ’ חברה ממשלתית: פסק דין זה עסק בסמכויות האפוטרופוס הכללי בפיקוח על חברות ממשלתיות. בית המשפט המחוזי קבע כי לאפוטרופוס הכללי סמכות לפקח על פעילות החברות הממשלתיות ולדרוש דיווחים. פסק הדין מדגיש את תפקידו החשוב של האפוטרופוס הכללי בהגנה על האינטרס הציבורי בחברות ממשלתיות. ניתן למצוא את פסק הדין המלא באתר תקדין.

סיכום מאמר: האפוטרופוס הכללי ותפקידו בישראל

האפוטרופוס הכללי הוא גוף ממשלתי חשוב המופקד על הגנת זכויותיהם וניהול ענייניהם של אנשים שאינם מסוגלים לדאוג לעצמם. תפקידיו העיקריים כוללים:

1. ניהול נכסים עבור אנשים שאינם מסוגלים לנהל את ענייניהם בעצמם, כגון חסויים או נעדרים.

2. פיקוח על פעילותם של אפוטרופוסים פרטיים, כולל דרישות דיווח ובקרה.

3. טיפול בעיזבונות ונכסים עזובים, כאשר לא נמצאו יורשים.

4. הגנה על זכויותיהם של קטינים וחסרי ישע.

5. ניהול ופיקוח על הקדשות ציבוריים.

6. סיוע בהגנה על זכויות הקניין של נעדרים ונספים.

7. פיקוח על יישום ייפויי כוח מתמשכים.

תהליך הפנייה לאפוטרופוס הכללי כולל הגשת בקשה מסודרת עם מסמכים תומכים. במקרים של ניהול עיזבונות, האפוטרופוס הכללי מתערב כאשר אין צוואה או יורשים ידועים.

חשוב לציין כי האפוטרופוס הכללי ממלא תפקיד מרכזי בתחום ייפויי הכוח המתמשכים, מפקח על יישומם ומוודא כי הם משרתים את טובת הממנה.

אם אתם זקוקים לסיוע משפטי בנושאים הקשורים לאפוטרופסות, ניהול נכסים או ייפוי כוח מתמשך, אנו ממליצים לפנות למשרד טאוב ושות’ לקבלת ייעוץ משפטי ראשוני ללא תשלום. ניתן ליצור קשר באמצעות מילוי טופס יצירת הקשר בתחתית העמוד או להתקשר ישירות למספר 079-5805560. צוות המשרד ישמח לסייע ולהעניק מענה מקצועי לכל שאלה.

ייעוץ ללא התחייבות מעורך דין האפוטרופוס הכללי ותפקידו

האפוטרופוס הכללי ותפקידו

אין האמור לעיל באתר זה מהווה ייעוץ משפטי, יתכן כי המידע המצוי באתר זה אינו מעודכן או מדויק ועל כן אין להסתמך עליו. השימוש במידע המצוי באתר זה הינו באחריות הקורא בלבד.

כל מה שצריך לדעת על האפוטרופוס הכללי ותפקידו

שיתוף המאמר האפוטרופוס הכללי ותפקידו בערוצים השונים
Facebook
WhatsApp
Twitter
LinkedIn
Print
Email

קבלת ייעוץ משפטי ללא התחייבות בנושא האפוטרופוס הכללי ותפקידו

זקוקים לסיוע משפטי בהאפוטרופוס הכללי ותפקידו? התקשרו עכשיו או השאירו פרטים

מאמרים מקצועיים בנושא האפוטרופוס הכללי ותפקידו

מחפש מידע נוסף על האפוטרופוס הכללי ותפקידו?